Uchwała Nr XIV/100/2015 Rady Miejskiej w Korfantowie z dnia 25-11-2015 w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół i przedszkoli niepublicznych z terenu Gminy Korfantów oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich ...
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 oraz art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2015 r. poz. 1515 ) i art. 90 ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.2) Rada Miejska w Korfantowie uchwala, co następuje:
Rozdział 1. Przepisy ogólne
§ 1. 1. Uchwałę stosuje się do zakładanych i prowadzonych na terenie Gminy Korfantów niepublicznych przedszkoli, w tym przedszkoli specjalnych, niepublicznych szkół podstawowych, gimnazjów i innych form wychowania przedszkolnego prowadzonych przez podmioty inne niż jednostki samorządu terytorialnego.
2. Niniejsza uchwała reguluje tryb udzielania i rozliczania dotacji z budżetu Gminy Korfantów dla jednostek, o których mowa w ust. 1, uwzględniając w szczególności podstawę obliczania dotacji, zakres danych, które powinny być zawarte we wniosku o udzielenie dotacji i w rozliczeniu jej wykorzystania, oraz termin i sposób rozliczania dotacji, a także tryb i zakres kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystania dotacji.
§ 2. Ilekroć w niniejszej uchwale mowa jest o:
1) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U.z 2004 r., Nr 256, poz. 2572 z późn. zm. ).
2) przedszkolu – należy przez to rozumieć przedszkola niepubliczne funkcjonujące na terenie Gminy Korfantów oraz odziały przedszkolne funkcjonujące w szkołach;
3) szkole – należy przez to rozumieć niepubliczne szkoły podstawowe o uprawnieniach szkół publicznych prowadzone na obszarze Gminy Korfantów przez osoby fizyczne i prawne inne niż jednostka samorządu terytorialnego;
4) dotacji – należy przez to rozumieć udzieloną z budżetu Gminy Korfantów na zasadach określonychw art. 90 ustawy i niniejszej uchwale dotację podmiotową, w rozumieniu ustawy o finansach publicznych, która przeznaczona jest na dofinansowanie realizacji zadań szkół w zakresie, o którym mowa w art. 90 ust. 3d ustawy o systemie oświaty;
5) uczniu – należy przez to rozumieć ucznia realizującego obowiązek szkolny, a także wychowanków niepublicznych przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych funkcjonujących w niepublicznej szkole;
6) dotującym – należy przez to rozumieć Gminę Korfantów;
7) dotowanym - należy przez to rozumieć podmiot prowadzący szkołę/przedszkole.
Rozdział 2. Obliczanie i udzielanie dotacji
§ 3. 1. Dotacja przysługuje szkole na każdego ucznia, który realizuje obowiązek szkolny lub obowiązek naukiw wysokości 110% kwoty przewidzianej na jednego ucznia w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Gminę Korfantów.
2. Dotacja przysługuje dla przedszkola niepublicznego oraz oddziału przedszkolnego funkcjonującegow szkole na każdego ucznia w wysokości 75% ustalonych w budżecie Gminy Korfantów wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych w przeliczeniu na jednego ucznia, pomniejszonycho opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu Gminy Korfantów, z tym, że na ucznia niepełnosprawnego przyjmuje się kwotę równą kwocie przewidzianej na niepełnosprawnego ucznia przedszkola w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Gminę Korfantów
§ 4. Dotacji udziela się na wniosek podmiotu prowadzącego szkołę/przedszkole złożony do Burmistrza Korfantowa zgodnie z ustawą o systemie oświaty. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do niniejszej uchwały
§ 5. 1. Kwoty dotacji dla szkoły/przedszkola będą przekazywane w wysokości odpowiadającej faktycznej liczbie uczniów wykazanych w informacji miesięcznej. Wzór informacji stanowi załącznik nr 2 do niniejszej uchwały.
2. Informacja o faktycznej liczbie uczniów, o której mowa w ust. 1 przekazywana jest Burmistrzowi Korfantowa do dnia 5 każdego miesiąca według stanu na pierwszy dzień miesiąca, w którym ma być przekazana dotacja.
§ 6. 1. W przypadku, gdy wysokość dotacji uzależniona jest od wysokości części oświatowej subwencji ogólnej, do momentu otrzymania od Ministra Finansów informacji o ostatecznej wysokości części oświatowej subwencji ogólnej, do wyliczenia dotacji uwzględnia się wysokość subwencji planowanej.
2. Po otrzymaniu informacji, o której mowa w ust. 1, z uwzględnieniem danych zawartych w metryczce subwencji oświatowej, dokonuje się korekty wysokości udzielonej dotacji w terminie 1 miesiąca od doręczenia Gminie Korfantów informacji.
Rozdział 3. Sposób i termin rozliczania dotacji
§ 7. 1. Środki pochodzące z dotacji szkoła/przedszkole zobowiązana jest wydatkować do dnia 31 grudnia danego roku budżetowego.
2. Środki pochodzące z dotacji niewykorzystane w terminie, o którym mowa w ust. 1, podmiot prowadzący szkołę/przedszkole zobowiązany jest zwrócić do dnia 31 stycznia następnego roku.
3. W przypadku niedokonania zwrotu niewykorzystanej dotacji w terminie, o którym mowa w ust. 2, Burmistrz Korfantowa wydaje decyzję określającą kwotę przypadającą do zwrotu wraz z odsetkami, określonymi, jak dla zaległości podatkowych, liczonymi od dnia następnego po upływie terminu zwrotu niewykorzystanej dotacji.
§ 8. Podmiot prowadzący szkołę/przedszkole sporządza i przekazuje Burmistrzowi Korfantowa roczne sprawozdanie z wykorzystania otrzymanej dotacji do dnia 31 stycznia roku następnego według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do niniejszej uchwały wraz z kopiami dowodów księgowych dokumentujących dokonanie wydatków ( w tym: m.in. faktur, rachunków, list płac, wyciągów bankowych itp.).
Rozdział 4. Tryb i zakres kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystania dotacji
§ 9. 1. Dotującemu przysługuje prawo kontroli prawidłowości wykorzystania dotacji przez szkołę/przedszkole , o której mowa w art. 90 ust. 3e ustawy.
2. Zakres kontroli obejmuje :
1) prawidłowość rzetelność danych zawartych w comiesięcznych informacjach o liczbie uczniów,
2) rzetelność zestawienia wydatków danego roku wykazanych w złożonych rozliczeniach i sfinansowanych dotacją,
3) badanie pozostałej dokumentacji edukacyjnej jednostki, finansowej oraz dokumentacji organizacyjnej jednostki, jeśli będzie to niezbędne dla celów kontroli.
3. Kontrolę, o której mowa w ust. 1 przeprowadzają upoważnieni przedstawiciele Gminy Korfantów, zwani dalej kontrolującymi na podstawie imiennego upoważnienia wydanego przez Burmistrza, zawierającego:
1) numer upoważnienia ,
2) podstawę prawną ,
3) imię i nazwisko kontrolującego,
4) miejsce przeprowadzenia czynności kontrolnych ,
5) zakres i termin kontroli,
6) czas trwania kontroli.
4. Kontrolujący są zobowiązani powiadomić organ prowadzący jednostkę o terminie, miejscu i zakresie planowanej kontroli – co najmniej 7 dni przed jej rozpoczęciem.
5. Kontrolujący mają prawo do :
1) swobodnego poruszania się na terenie jednostki kontrolowanej, w tym prawo do wstępu do obiektówi pomieszczeń, w celu prawidłowego wykonania kontroli,
2) wglądu do dokumentów związanych z przedmiotem kontroli, pobierania ich kopii i innych materiałóww zakresie kontroli, z zachowaniem wymogów przewidzianych w przepisach odrębnych.
6. Z przeprowadzonej kontroli sporządza się protokół podpisany przez zespół kontrolujący oraz osobę uprawnioną ze strony osoby prowadzącej szkołę/przedszkole.
7. Na podstawie protokołu kontroli kontrolujący sporządza wystąpienie pokontrolne, w którym zawarte są wnioski i zalecenia kierowane do osoby prowadzącej kontrolowany podmiot. Jednostce kontrolowaneji organowi ją prowadzącemu przysługuje prawo zgłoszenia zastrzeżeń co do treści protokołu, które należy złożyć na piśmie Burmistrzowi Korfantowa w terminie 7 dni od dnia przedłożenia protokołu do podpisu. Nie podpisanie protokołu przez przedstawiciela jednostki kontrolowanej nie powoduje bezskuteczności jego ustaleń, przy czym kontrolujący w treści protokołu wskazuje i opisuje przyczynę odmowy złożenia podpisu.
8. W razie zgłoszenia zastrzeżeń, o których mowa w ust. 7 . kontrolujący są zobowiązani dokonać ich wnikliwej oceny, a w razie konieczności podjąć dodatkowe czynności kontrolne. W przypadku uznania zasadności tych zastrzeżeń kontrolujący dokonują zmiany lub uzupełnienia protokołu kontroli lub podejmują inne niezbędne czynności.
9. Kontrolowany ma obowiązek powiadomić kontrolującego o sposobie realizacji zaleceń pokontrolnychw terminie określonym w wystąpieniu pokontrolnym.
10. Stwierdzenie w wyniku kontroli wykorzystania dotacji niezgodnie z przeznaczeniem, pobrania dotacji nienależnie lub w nadmiernej wysokości będzie podstawą zobowiązania dotowanej szkoły/przedszkola do zwrotu dotacji na zasadach wynikających z ustawy o finansach publicznych.
Rozdział 5. Postanowienia końcowe
§ 10. Traci moc uchwała Nr XXIII/164/2012 Rady Miejskiej w Korfantowie z dnia 27 czerwca 2012 rokuw sprawie ustalania trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkól i przedszkoli niepublicznych z terenu Gminy Korfantów oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania .
§ 11. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Opolskiego.
§ 12. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Korfantowa.
Uchwała Nr XIV/100/2015 Rady Miejskiej w Korfantowie z dnia 25-11-2015 w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół i przedszkoli niepublicznych z terenu Gminy Korfantów oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich pobierania i.pdf (722,98KB)
Zalacznik1 XIV/100/2015.pdf (155,54KB)